2021 і 2020 роки стали вкрай успішними для галузі обов'язкового страхування автоцивільної відповідальності. Було зафіксовано зростання кількості договорів, розміру виплат, а також продажів електронних полісів. Останнє свідчить про те, що страховка онлайн з кожним роком стає все більш популярною і привертає своїми перевагами величезну кількість водіїв.
Як змінився український ринок ОСЦПВ в 2020 році?
Діяльність українського ринку ОСЦПВ у 2020 році була проаналізована МТСБУ: страховики оформили понад 8 млн. полісів, загальна сума яких перевищила позначку в 6 млрд. грн. Зростання кількості договорів склало 4%, в той час як сума премій збільшилася більш, ніж на 20%.
У десятку кращих компаній за кількістю укладених договорів увійшли наступні:
- ОРАНТА - 1 млн.
- ТАС - 988 тис.
- УПСК - 710 тис.
- Княжа - 529 тис.
- Ю. Ес. Ай - 355 тис.
- ПЗУ Україна - 286 тис.
- Євроінс Україна - 283 тис.
- ГАРДІАН - 272 тис.
- Альфа-Гарант - 245 тис.
- Арсенал Страхування - 242 тис.
Той факт, що автоцивілка дійсно дозволяє розраховувати на фінансову допомогу в разі ДТП, підтверджує наступна статистика: у 2020 році страховики врегулювали понад 145 тис. Вимог (> 5% більше в порівнянні з 2019). Що стосується вимог, які були врегульовані європротоколом, їх кількість зросла більш, ніж на 5.7% і подолала 50-тисячну позначку. Водії, які постраждали в результаті аварій, отримали понад 2 млрд. грн. (зростання 12%). Відшкодування шкоди по європротоколу склало більше 500 млн. грн.
Рейтинг страхових компаній України за розміром страхових виплат:
- ТАС - 320 млн. грн.
- ОРАНТА - 246 млн. грн.
- УПСК - 205 млн. грн.
- Ю. Ес. Ай - 158 млн. грн.
- КНЯЖА - 142 млн. грн.
- ПЗУ Україна - 115 млн. грн.
- Альфа-Гарант - 113 млн грн.
- ІНГО - 103 млн. грн.
- ВУСО - 102 млн. грн.
- АРКС - 100 млн. грн.
Зростання продажів електронних полісів у 2020 році
Страховка онлайн з кожним роком стає все більш популярною. Так, у 2020 близько 40% від загальної кількості договорів доводилося саме на електронні поліси (3.1 млн. штук). Для порівняння - частка е-ОСАГО в 2019 становила 15%, а у 2018 всього 2%.
За словами генерального директора МТСБУ Володимира Шевченка, страховка авто повинна розвиватися в бік діджиталізації. Як стверджує глава моторного транспортного страхового бюро України, в умовах епідемії можливість укладення електронного ОСАГО без необхідності відвідувати офіси компанії стає більш актуальною.
Стан справ на ринку ОСАГО в першому кварталі 2021 року
У 1 кварталі 2021 року в Україні було укладено 1.9 млн. договорів ОСАГО - це на 7.7% перевищує показники аналогічного періоду минулого року. Що стосується суми страхових платежів, то вона дорівнює 1.5 млрд. грн. (На 13% більше, ніж в 1 кварталі 2020).
Страховиками було врегульовано 40 тис. вимог осіб, які постраждали в ДТП - сума виплат склала 822 млн. грн. У 1 кварталі 2020 ця сума була на 21% нижче.
Найбільше договорів уклала страхова група «ТАС» - 226 тис. Також перші місця займають НАСК «ОРАНТА» (222 тис.) і «УПСК» (131 тис.) Ці ж компанії є лідерами й за кількістю / сумою страхових виплат.
Рейтинг страхових компаній за кількістю укладених договорів виглядає наступним чином:
- ТАС - 226 тис.
- ОРАНТА - 222 тис.
- УПСК - 131 тис.
- КНЯЖА - 126 тис.
- Євроінс Україна - 126 тис.
- Ю.Ес.Ай - 75 тис.
- ПЗУ Україна - 69 тис.
- КРЕДО - 66 тис.
- Гардіан - 62 тис.
- ВУСО - 9 тис.
Рейтинг страхових компаній України 2021 за сумою страхових виплат:
- ТАС - 104 млн.
- ОРАНТА - 81 млн.
- УПСК - 56 млн.
- Княжа - 44 млн.
- ПЗУ Україна - 40 млн.
- ARX - 38 млн.
- Арсенал Страхування - 34 млн
- ВУСО - 31 млн.
- ІНГО - 30 млн.
- Альфа-Гарант - 25 млн.
Якщо говорити про кількість електронних договорів ОСАГО, то з січня по травень 2021 року водії оформили 1.65 млн. шт. документів. Згідно з інформацією від Моторного (транспортного) страхового бюро України, приблизно 47% від загальної кількості договорів автоцивілки припадають на електронну форму, що на 10% більше в порівнянні з 2020.
Прогнози щодо розвитку ринку ОСАГО у 2021 році
Ринок ОСАГО в Україні протягом останніх 15 років практично завжди тільки зростав. Це пов'язано з тим, що ОСАГО - це обов'язкове страхування з 2005 року, тому кількість споживачів зростає в міру зростання транспортних засобів на дорогах України. І середня ціна автоцивілки поступово зростає - з ростом інфляції та цін на супутні товари й послуги.
Але прогнози говорять, що 2021 рік стане особливим для ринку ОСАГО в Україні. Чому? Який тренд ринку ОСАГО у 2021? Які плануються зміни на ринку автоцивілки ОСАГО у 2021 році?
Що було з ОСПЦВ у 2020 році?
Весь 2020 рік пройшов під знаком всесвітньої пандемії. Підприємства закривалися на карантин, тому цілком ймовірно ринок ОСАГО повинен був впасти. Але сталося з точністю до навпаки.
Ще 27.03.2019 були внесені поправки в ПДР України, згідно з якими електронний поліс ОСАГО прирівняли до паперового. Більш того, поліс ОСАГО онлайн отримав ряд переваг перед традиційним паперовим. Тому вже до кінця 2019 року понад 10% полісів автоцивілки в Україні стали електронними. Саме тому страховий ринок ОСАГО був підготовлений до карантину й продовжив свою безперебійну роботу у квітні.
Страхові компанії зуміли налагодити ефективну дистанційну роботу зі споживачами в т.ч. шляхом додаткової мотивації своїх співробітників і агентів перейти на електронні поліси. За допомогою електронної пошти й месенджерів споживачам стало простіше отримувати поліси онлайн не виходячи з дому чи офісу. А якщо споживачі хотіли зустрітися віч-на-віч - агенти роздруковували їм ці ж електронні поліси, щоб їх можна було пред'являти без використання телефону.
МТСБУ й страхові компанії автоматизували не лише процес моніторингу та продажу полісів ОСАГО, але й бізнес-процеси дистанційного врегулювання страхових подій (наприклад, електронний європротокол, дистанційне подання документів для отримання страхового відшкодування та ін.). Як результат - 35% полісів автоцивілки у 2020 були саме електронними!
Що очікує ринок ОСАГО у 2021 році?
Український ринок ОСАГО у 2021 покаже зростання. Як показав минулий рік - карантин не став на заваді, а навпаки, додатковою перевагою для онлайн бізнесів. За орієнтовними прогнозами у 2021 році на електронні поліси ОСАГО доведеться вже 70-80% ринку всього ОСАГО в Україні.
Більше половини всіх електронних полісів буде випущено першою десяткою лідерів страхування ОСАГО. У минулому році лідерами були: Княжа, ПЗУ, Вусо, Ю.Ес.Ай., ARX, УСГ, Уніка, Арсенал, Альфа-Гарант, Оберіг. П'ять страхових компаній з цього списку мають іноземне коріння, тому вони точно втримають свої позиції. У двох компаній зі списку є проблеми з оцінкою діяльності від МТСБУ. Одна компанія трохи більше року на ринку ОСАГО. Не всі компанії у 2020, що мають ліцензію по автоцивілці, активно включилися в гонку продажів електронних полісів. Тому у 2021 році буде продовжена динаміка автоматизації бізнес-процесів страхових компаній в т.ч. за допомогою сторонніх платформ і сервісів.
За скромними підрахунками, у 2021 році послугами електронної автоцивілки скористаються вже більше 5 млн. автолюбителів за умови відсутності кількісного зростання транспортних засобів на дорогах України. Але, швидше за все, і автомобілів буде більше, і ціни на ОСАГО автоцивілку можуть вирости
Можливі причини зростання цін по ОСАГО у 2021 році
Крім інфляційних, ринкових і кон'юнктурних причин (можливе підвищення цін на ПММ та автозапчастини; збільшення збитковості страхових компаній та ін.), ціни на обов'язкову автоцивілку ОСАГО у 2021 році можуть зрости у зв'язку з прийняттям нових поправок до Закону України "Про ОСЦПВ". Ці правки можуть наблизити українське законодавство до європейського, тим самим покращив стан постраждалих в ДТП.
На сьогодні важко назвати діючі норми страхового відшкодування по автоцивілці справедливими. Виплати тільки до 130000 грн. по залізу, і то, з урахуванням амортизаційного зносу. А в деяких європейських країнах взагалі немає ліміту страхового покриття! Тому першим кроком слід збільшити ліміт відповідальності як мінімум до 1 000 000 грн. з подальшим збільшенням до європейських норм. Впровадження цих норм збільшує відповідальність страхових компаній в рази, що може бути причиною зростання цін по обов'язковій автоцивілці.
Важливо пам'ятати, що страховка авто є реальною можливістю уникнути зайвих фінансових витрат в разі аварійної ситуації на дорозі. Саме тому до питання її вибору потрібно підходити максимально відповідально. Перед тим як купити ОСАГО, рекомендується порівняти компанії - ознайомитися з умовами їх роботи, відгуками. Зробити це можна на сервісі Rinokstrahovka.ua. У каталозі на сайті представлені виключно ліцензовані страховики, які займаються своєю діяльністю на законних підставах. Сервіс пропонує придбати страховки ОСАГО з додатковою знижкою і заощадити.
Таким чином, у 2020 і 2021 роках український ринок ОСАГО продемонстрував активний розвиток: практично всі показники в цій галузі зросли, що лише підтверджує наступне: вже сьогодні автоцивілка сприймається як швидкий, простий і зручний спосіб страхування своєї відповідальності на дорозі.